Zpět na aktuality

O eGovernmentu, digitalizaci a umělé inteligenci ve veřejné správě přednášeli na ISSS 2023 přední čeští odborníci

Statutární město Hradec Králové dva dny 15. a 16. května hostilo prestižní konferenci ISSS 2023, kde zástupci veřejné správy, korporací a státních institucí debatovali o směru digitalizace v Česku. Nejen na úvodním ceremoniálu se na pořad dne jako v mnoha dalších oborech dostala umělá inteligence. Jubilejního 25. ročníku se zúčastnilo téměř 1 800 hostů, vystavovalo přes 70 firem a proběhlo na 160 přednášek. Generálním partnerem byla tradičně Česká spořitelna a akci podpořilo přes 20 mediálních partnerů. V rámci pondělního galavečera proběhlo vyhlášení tradiční soutěže Zlatý erb, ve které zvítězil domácí Hradec Králové.

Na konferenci ISSS tradičně generální partner Česká spořitelna představuje své inovace, které usnadňují státní správě a samosprávě agendu. Letos si návštěvníci mohli vyzkoušet takzvaného e-úředníka.

„Jde o multifunkční zařízení připomínající bankomat s kopírkou a tiskárnou, s lidmi jedná výhradně přes displej. Dokáže na počkání vyřídit široké spektrum požadavků ze strany občanů, ať už online podání žádostí, poradenství, tisk, scanování dokumentů, realizaci plateb, ale také vydání průkazek do městské dopravy či věrnostních karet,“ představuje stroj Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny.

Od ledna tohoto roku stát povinně zřídil datové schránky všem podnikajícím subjektům. Vize politiků jdou dál, předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil vidí v masivnějším rozšíření „datovek“ budoucnost: „Jako pozitivní vidím trend toho, že lidé více než dříve začínají používat datové schránky. Vím, že tu jsou i odpůrci, ale kdybychom tuto cestu využívali všichni a ve všech případech, kdy je to možné, tak bychom ulehčili úřadům i sami sobě. Já osobně mám datovou schránku přes deset let.“

DIA

Na konferenci došlo i k představení Digitální a informační agentury, kterou prezentoval ředitel Martin Mesršmíd a jeho zástupce Petr Kuchař. Druhý jmenovaný vytyčil cíle agentury: „Digitální a informační agentura přebírá od Ministerstva vnitra koordinaci eGovernmentu, takže naše cíle jsou jasné – pokračovat v digitalizaci státních agend. Nejdříve půjde o takzvanou dokladovku, tedy zařízení, které nahradí fyzické doklady v peněžence. Dalším je mandátní registr, který umožní, abyste mohl své právo, které máte vůči státu při výkonu nějaké agendy, delegovat na někoho dalšího, kdo vás zastupuje, ať už je to daňový poradce, nebo někdo, kdo vám pomáhá prodat vozidlo.“

Spíkři se i během úvodního zahájení zaměřili na umělou inteligenci a její potenciální využití ve službě státu.

„Řekl bych, že na začátek musíme vyřešit etickou rovinu umělé inteligence. Je to dobře, je to špatně. Je to podobné jako s ohněm, který je dobrý sluha, ale zlý pán. Rozhodně se jí nebojme, ale mějme ji pod kontrolou. Jako příklad bych uvedl třeba call centrum, hodně lidí telefonuje na úřady a něco potřebuje vyřídit. Tohle může vyřídit i umělá inteligence, a takzvaný voice-bot na to do telefonu odpoví. Najednou máte armádu tisíců úředníků, kterou můžete vypnout, když ji nepotřebujete. Dalším příkladem může být rozhodnutí, například rozhodnutí o přiznání hmotné nouze. Umělá inteligence načte všechny materiály a vyhodnotí je, z čehož pak může úředník čerpat,“ říká Václav Koudele z Microsoftu.

Generální partner

Česká spořitelna, a. s.

Hlavní partneři

Asseco Central Europe, a. s. Cisco Systems, s.r.o. ICZ, a. s. Vita software s.r.o.

Ve spolupráci

Hradec Králové Kraj Vysočina Královéhradecký kraj Triada, spol. s r. o.