Zpět na aktuality

MMR představilo dodavatele klíčové součásti digitalizace stavebního řízení

Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš představil na tiskové konferenci dodavatele informačních systémů pro digitalizaci stavebního řízení – společnost InQool. Jedná se o zakázku za zhruba 37 milionů korun. Ministerstvo pro místní rozvoj počítá s testováním systémů na jaře příštího roku, od června budou nasazeny na stavebních úřadech a dotčených orgánech.

Ministerstvo v rámci zakázky získá centrální agendový informační systém, který umožní digitální pracovní postupy a komunikaci mezi účastníky stavebního řízení. Kromě toho resort obdrží i evidenci staveb a záměrů připojenou na Propojený datový fond. V praxi to bude znamenat, že stavebník nebude muset znovu vyplňovat údaje, které už jednou státu dal. Další součástí zakázky je kompetenční systém, který podle parametrů stavby určí, který stavební úřad se bude záměrem zabývat. „Po mnohaletém otálení předchozích vlád je pro mě nejdůležitější celý systém včas dodat, abychom stavební řízení v České republice konečně posunuli do 21. století a ušetřili čas, papír, nervy a peníze stavebníkům i úředníkům,“ uvedl Bartoš.

MMR má povinnost podle nového stavebního zákona zajistit digitalizaci stavebního řízení (DSŘ) od 1. července 2024. Jde o klíčovou prioritu vlády, kterou není možné vzhledem k jejímu významu pro stavebnictví a ekonomiku odkládat. Pro dodání základních informačních systémů DSŘ proto resort po vyčerpání ostatních možností uzavřel smlouvu s firmou InQool přes jednací řízení bez uveřejnění (JŘBU). Jde o zakázku za zhruba 37 milionů korun.

Ministerstvo se rozhodlo pro JŘBU až poté, co byla napadena otevřená soutěž na dodavatele DSŘ a nebylo jasné, kdy skončí řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Zároveň plánovaná spolupráce se státními podniky by byla možná teprve v průběhu příštího roku. „Stát často u velkých IT zakázek tahá za kratší konec lana a přijme přemrštěnou cenu. Tento tendr byl pokusem pořídit software jinak. Ministerstvo pro místní rozvoj ho vypsalo transparentně, uspořádalo předběžné tržní konzultace a nastavilo podmínky běžné v soukromé sféře. ÚOHS nicméně přijal podle mě zástupné námitky velmi malé společnosti, která se do soutěže sama nepřihlásila a chybí jí zkušenosti s podobnými komplexními systémy,“ uvedl Bartoš. MMR je přesvědčeno, že v soutěži postupovalo správně. Obdobný postup ÚOHS v dalších zakázkách tohoto typu by mohl ohrozit budoucí digitalizaci veřejné správy, resort proto připravuje správní žalobu.

Ministr Bartoš také na tiskové konferenci načrtl harmonogram školení k novému stavebnímu zákonu pro úředníky. MMR chystá školení, pravidelné newslettery a další informační aktivity tak, aby byli na změnu zákona a stylu práce v novém prostředí připraveni. Odstartují v prosinci 2023 a budou postupně ve všech krajích pokračovat po celou první třetinu roku 2024.

Na používání webového rozhraní MMR připraví úředníky prostřednictvím e-learningu. „Systém v plánované podobě nevyžaduje osobní instalaci softwaru na jednotlivých pracovištích. Jeho integraci s centrálními systémy nebo úložištěm dat zajistí MMR. Pro samosprávy to nebude představovat další zátěž,“ dodal Bartoš. Úředníci se po ověření identity budou přihlašovat přes jednoduché webové rozhraní. Postupy a funkce dostupné k 1. 7. 2024 nebudou náročnější než ty, které už stavební úřady využívají.

Generální partner

Česká spořitelna, a. s.

Hlavní partneři

Asseco Central Europe, a. s. CETIN Cisco Systems, s.r.o. Česká pošta Eviden ICZ, a. s. Microsoft Vita software s.r.o.

Ve spolupráci

Hradec Králové Kraj Vysočina Královéhradecký kraj Triada, spol. s r. o.