ISSS slaví 27 let: Hradec Králové opět hlavním fórem pro digitální stát
Konference ISSS každoročně přivádí do Hradce Králové přední osobnosti české politiky, státní správy a samosprávy ale i soukromého sektoru, kteří společně nastavují trendy digitalizace státu. Letošní 27. ročník, který se koná 12. a 13. května 2025, nabídne ISSS 2025 více než 180 odborných přednášek věnovaných aktuálním tématům, jako je využití umělé inteligence v práci s daty, kybernetická bezpečnost či moderní přístup ke komunikaci s občany. Součástí je i prezentace téměř 50 vystavovatelů z řad technologických firem, které představí inovativní řešení pro digitální budoucnost. Konferenci pravidelně během dvou dnů navštěvuje více něž 2000 účastníků.
Konferenci ISSS 2025 spolupořádá Kraj Vysočina, ve spolupráci s Královéhradeckým krajem a Statutárním městem Hradec Králové. Generálním partnerem konference je Česká spořitelna, hlavním AI partnerem pak Microsoft. Mezi hlavní partnery patří společnosti Asseco, Atos, CETIN, CISCO, ICZ, GORDIC a Vita. Pořadatelem konference je společnost Triada.
První proslov přednesla primátorka Statutárního města Hradec Králové Pavlína Springerová, která ve svém vystoupení přivítala hosty v pořadatelském městě, které navíc letos slaví 800 let od první zmínky.
Na zdravici primátorky navázal Martin Kukla, hejtman Kraje Vysočina
Poté svým proslovem pokračoval ministr dopravy Martin Kupka, který vyzval k rychlejší digitalizaci státu, která občanům šetří čas a úřadům ulehčuje práci. Přestože řada projektů jako Portál občana, či Portál dopravy přinesla úspěchy, zůstávají i výzvy, zejména v provázanosti systémů. Klíčovým směrem je podle něj rozvoj AI a autonomních technologií ve veřejné správě, pro které je třeba připravit odpovídající legislativu. Zmínil také neúspěch současné vlády – Digitalizaci stavebního řízení, která v současné době podstupuje reformu, aby mohla v budoucnu fungovat ve slíbeném plném rozsahu.
Pokračoval Martin Mesršmíd, ředitel Digitální a informační agentury, který zmínil že klíčem k úspěchu digitalizace je sdílená infrastruktura, spolupráce napříč sektory a důraz na efektivitu, transparentnost a odpovědnost. Digitální a informační agentura (DIA) se podle něj měl i v budoucnu zastávat roli koordinátora a integrátora.
Královéhradecký kraj zastupoval 2. náměstek hejtmana Jiří Štěpán, který popřál hostům úspěšný průběh konference ISSS 2025 a zároveň pozval všechny návštěvníky k objevování přírodních a zážitkových krás Královéhradeckého kraje.
Oblíbená kavárna
Po úvodních zdravicích a proslovech se program plynule přesunul do bloku tradičně označovaného jako „kavárna“, který moderoval Jan Pokorný. Ten postupně vedl diskusi se všemi hosty na pódiu, mezi nimiž byli ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák, poslanec za ANO Robert Králíček, předseda rady Českého telekomunikačního úřadu Marek Ebert, vrchní ředitelka sekce IT Ministerstva pro místní Eva Pavlíková, vrchní ředitel sekce informačních a komunikačních technologií Ministerstva vnitra Tomáš Hrubý, vrchní ředitel Sekce informačních technologií Ministerstva práce a sociálních věcí Karel Trpkoš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Tomáš Boráň, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Lukáš Kintr, předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Štencel, prezident Hospodářské komory ČR a ICT Unie Zdeněk Zajíček, brigádní generál Petr Šnajdárek a poslanec Národné rady SR a primátor města Kežmarok Ján Ferenčák.
Mezi zástupci soukromého sektoru a partnerských organizací se konference zúčastnili významní představitelé předních technologických a finančních společností. Českou spořitelnu reprezentoval Pavel Kváš, ředitel pro veřejný a neziskový sektor. Společnost Asseco Central Europe zastupoval country manager a člen představenstva Vladimír Dzurilla. CETIN a její představenstvo reprezentoval generální ředitel Juraj Šedivý. Za Cisco Systems (Czech Republic) vystoupila ředitelka Zuzana Švecová. ICZ zastupoval generální ředitel a předseda představenstva Dan Rosendorf, zatímco za GORDIC Praha vystoupil její ředitel Marek Řezáč. Společnost Atos Czech Republic reprezentoval ředitel Aleksandar Pantelič a společnost Microsoft její country manager pro Českou republiku a Slovensko Michal Stachník. Mezi dalšími účastníky byla i Ivana Havlíková, jednatelka společnosti Vita, a Tomáš Renčín, výkonný ředitel konference ISSS.
V neformálně laděné, avšak obsahově bohaté diskusi zazněla celá řada podnětů k aktuálním tématům digitalizace veřejné správy, kybernetické bezpečnosti, využití umělé inteligence ve státní správě i financování digitální transformace. Hosté se věnovali nejen celostátním strategiím, ale i praktickým zkušenostem z regionů, včetně výzev, kterým čelí menší města a obce. Zazněly také názory na důležitost spolupráce mezi státem, samosprávami a soukromým sektorem při budování moderní, dostupné a bezpečné digitální infrastruktury.
„Žijeme v éře takzvaných Twitchy Twenties – období polykrize, nejistoty a rychlých změn. V takovém světě je resilience, tedy schopnost, vstát po pádu, nezhroutit se, poučit se z chyb a jít dál, klíčová nejen pro jednotlivce, ale i pro veřejnou správu a její digitální služby. Ty musí být robustní, odolné, flexibilní a schopné adaptace na neustále se měnící podmínky. Právě konference ISSS, která má již 27letou tradici, představuje důležité fórum, kde mají přední decision makeři příležitost nastavovat nové trendy, hledat řešení a určovat směr pozitivního vývoje eGovernmentu a digitalizace státu obecně,“ říká výkonný ředitel konference ISSS Tomáš Renčín.