Český zavináč

Spolek Český zavináč každoročně od roku 1999 organizuje, vyhlašuje soutěž a uděluje stejnojmennou Cenu Český zavináč. Cena odměňuje nejlepší projekty, systémy, aplikace, inovace, či osobnosti, které buď v uplynulých 12 měsících významně přispěly k digitalizaci a informatizaci veřejné správy, nebo jednotlivce za souhrnné, či celoživotní dílo, nebo projekty, společnosti, či organizace za dlouhodobý přínos v oblasti eGovernmentu. Cenu laureáti zpravidla přebírají během nedělního večera na zahajovacím ceremoniálu konference ISSS v Hradci Králové. Partnerem tradičné bývá Česká spořitelna.

Přihlášky je možné posílat na e-mailovou adresu soutez@ceskyzavinac.cz vždy do 15. března kalendářního roku, ve kterém soutěž probíhá. V přihlášce uveďte:

  • Navrhovatele (adresu, kontaktní spojení)
  • Název projektu
  • Charakteristiku projektu
  • Přínos projektu k rozvoji informační společnosti

Laureáti cen:

2024 – Digitální a informační agentura (DIA), vývoj interaktivní aplikace Portálu občana na chytré telefony. Portál občana dlouhodobě usnadňuje a urychluje komunikaci občana se státem. Cenu převzal Petr Kuchař.

2023 – Karel Večeře, celoživotní přínos v elektronizaci veřejné správy v České republice, zejména pak za rozvoj a digitalizaci Katastru nemovitostí.

2022 – Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), faktická a metodická pomoc při zabezpečení kybernetické bezpečnosti orgánů veřejné moci. Čestní uznání Ministerstvu dopravy České republiky za projekt Elektronického podání žádosti o řidičský průkaz.

2021 – Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), projekt eNeschopenka.

2020 – Ročník 2020 kvůli celosvětové pandemii koronaviru neproběhl.

2019 – Věra Jourová, významný přínos k rozvoji digitální společnosti v EU, a to jak za aktivity v oblasti kybernetické bezpečnosti či osvěty nařízení o ochraně osobních dat (GDPR).

2018 – Státní ústav pro kontrolu léčiv, tým, který pracoval na realizaci projektu eRecept. Ocenění převzali Renata Golasíková a Petr Koucký, kteří se na projektu zásadní měrou podíleli.

2017 – Integrovaný záchranný systém České republiky (IZS ČR), zásadní přínos k rozvoji a modernizaci IZS a tísňových linek prostřednictvím realizace programu Národního informačního systému IZS a projektů jednotlivých složek.

2016 – Jiří Peterka, dlouhodobá publicistická a analytická činnost v oblasti elektronických komunikací, práce radního Českého telekomunikačního úřadu.

2015 – Roadshow Internet mění svět z roku 2001, sdružení SPIS, podíleli se: prezidentka Jitka Pavlonová politici Ivan Langer, Karel Březina a Vladimír Mlynář.

2014 – Sdružení CZ.NIC, rozvoj informační společnosti, podpora open-source projektů, provoz národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ či implementace nových technologií (IPv6, DNSSEC).

2013 – ICT Unie, celkový přínos k dalšímu rozvoji informatizace veřejné správy a trvalé úsilí o smysluplný dialog mezi světem informačních a komunikačních technologií a veřejnou sférou přinášející benefity celé společnosti.

2012 – Ondřej Felix, zásadní přínos pro elektronizaci veřejné správy v roli hlavního architekta eGovernmentu a za dotažení řady klíčových projektů do fáze konečné realizace.

2011 – Zlatý erb, soutěž přispěla zásadním způsobem k prosazení webových stránek jako důležitého informačního kanálu a rovněž k posunu vnímání webů obcí a měst od pouhé prezentace k efektivní komunikaci s občany.

2010 – Kraj Vysočina, za dlouholeté úsilí o rozvoj informační společnosti na celém území kraje a za vzornou spolupráci všech subjektů veřejné správy nehledě na politickou příslušnost.

2009 – Zdeněk Zajíček z Ministerstva vnitra ČR a Jaroslav Winter z BMI sdružení, výrazný přínos v rozvoji informační společnosti v České republice

2008 – Dopravní podnik hl. m. Prahy, služba nákupu jízdenky prostřednictvím zaslání krátké textové zprávy z jakékoli stávající sítě GSM.

2007 – František Dohnal, dlouholeté úsilí o rozvoj informační společnosti a významný podíl na elektronizaci veřejné správy na místní i regionální úrovni.

2006 – Podvýbor pro informační systémy ve veřejné správě Výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a Ministerstvo informatiky ČR, úspěšné prosazení zásadního rozšíření okruhů míst, která jsou oprávněná k vydávání ověřených výpisů z úředních rejstříků a databází, do návrhu novely zákona o informačních systémech veřejné správy.

2005 – Česká spořitelna, čestné uznání za Ověřování vlastnictví nemovitosti pomocí dálkového přístupu ke katastru nemovitostí pro potřeby posuzování hypotečních úvěrů a projektu a Úřad městské části Praha 6, čestné uznání za Ověřování vlastnictví nemovitosti pomocí dálkového přístupu ke katastru nemovitostí.

2004 – Český úřad zeměměřický a katastrální, Nahlížení do katastru nemovitostí – nepřetržitá a bezplatná služba dostupná všem uživatelům internetu.

2003 – Projekt Společné česko-slovenské digitální parlamentní knihovny, spolupráce Parlamentní knihovna ČR, odbor informatiky Kanceláře Poslanecké sněmovny a odbor informatiky Kanceláře Senátu a za slovenskou stranu Parlamentní knihovna, parlamentní archiv a odbor informatiky Kanceláře Národní rady Slovenské republiky.

2002 – Ministerstvo financí ČR, internetový registr plátců DPH a registr plátců spotřební daně, aktivity a koncepční přístup při řešení komplexního využití moderních technologií v oblasti daňové správy jako celku.

2001 – Ministerstvo vnitra ČR, projekty Pátrání po vozidlech, Neplatné doklady a Úřad není labyrint.

2000 – Kancelář Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, projekt Digitální knihovna Český parlament s archivem digitalizovaných těsnopisných zpráv z jednání Českého parlamentu od roku 1918 do současnosti.

1999 – Otakar Motejl, za zpřístupnění obchodního rejstříku na internetu a také za dlouhodobě otevřený přístup k potřebám široké veřejnosti.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři odborných bloků

Ve spolupráci