Zpět na aktuality

Den bezpečnějšího internetu rozšiřuje povědomí o nástrahách v online prostoru

Den Bezpečnějšího internetu letos připadá na první únorové úterý – tedy na 7. únor. Jedná se o jubilejní 20. ročník, do kterého se zapojilo 200 zemí. Tento den si připomínáme důležitost bezpečného chování v prostředí internetu. Upozorňovat na rizika a bezpečnost v kyberprostoru je nadmíru důležité, protože podle výzkumu Microsoftu se 69 % dotázaných v posledním roce setkalo na internetu právě s nějakým rizikem.

Nejčastějšími riziky, s nimiž mají dotázaní celosvětově nějakou zkušenost, byly dezinformace a osobní rizika jako kyberšikana, nenávistné projevy nebo hrozby násilím. Obvyklé jsou také podvody s platebními kartami nebo ukradenými přihlašovacími údaji.

Nejde však pouze o internetové podvody. Policisté se často setkávají také se sdílením intimního obsahu dospělými i dětmi. Z tohoto důvodu Policie pravidelně edukuje děti skrze projekt Tvoje cesta onlinem. Tento program učí děti zodpovědnému chování na internetu a na sociálních sítích a přibližuje způsoby jednání tzv. predátorů.

„Útoky na internetu jsou velmi sofistikované a složitě se jim brání nejen dospělí, ale hlavně děti a senioři. Proto je potřeba vedle vzdělávacích aktivit přijímat i technická a legislativní opatření a nástroje, které umožní pružnější odhalování této trestné činnosti. Zároveň ale nesmí být ohrožena ochrana soukromí uživatelů internetu,“ doplňuje náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík.

Jak podvodníkům nenaletět?

  • Nikdy nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví ani čísla své platební karty. Banky ani policisté se na ně neptají, ani zprávami či e-mailem neposílají odkazy na weby, kde jsou vyžadovány.
  • Nereagujte na hovory, e-maily ani zprávy, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, banka by zareagovala dávno bez vás.
  • Pány účtu jste jen vy. Nezadávejte ani v aplikaci nepotvrzujte platby, které vám někdo bude diktovat po telefonu, ani nikomu nesdělujte či nepřeposílejte potvrzovací kódy z SMS. Stejně tak nedávejte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače.
  • Mějte aktualizovaný software a antivirus, a to i na telefonu.
  • V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku či volejte 158. Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo (spoofing) či e-mail, vč. těch vaší banky.
  • Střežte si své soukromí, nesdílejte s nikým obsah přes internet. K tomuto tématu najdete více v kampani To nevymažeš!

Generální partner

Česká spořitelna, a. s.

Hlavní partneři

Asseco Central Europe, a. s. CETIN Cisco Systems, s.r.o. Česká pošta Eviden ICZ, a. s. Microsoft Vita software s.r.o.

Ve spolupráci

Hradec Králové Kraj Vysočina Královéhradecký kraj Triada, spol. s r. o.